Program ARISS
Program ARISS prowadzony jest przez miÄ™dzynarodowe Å›rodowisko krótkofalarskie (radioamatorskie) w porozumieniu z Agencjami Kosmicznymi (NASA, ESA, CESA, RSA, JAXA). Dedykowany jest szkoÅ‚om na caÅ‚ym Å›wiecie, na wszystkich poziomach edukacyjnych. Sam skrót ARISS oznacza Amateur Radio on International Space Station (sprzÄ™t radioamatorski na pokÅ‚adzie MiÄ™dzynarodowej Stacji Kosmicznej). GÅ‚ównym celem projektu jest nawiÄ…zanie Å‚Ä…cznoÅ›ci radiowej pomiÄ™dzy szkoÅ‚Ä… a MiÄ™dzynarodowÄ… StacjÄ… KosmicznÄ… (ISS). Projekt posiada ogromne walory edukacyjne, wymaga przeprowadzenia w szkole wielu dziaÅ‚aÅ„ rozwijajÄ…cych wiedzÄ™ uczniów w zakresie STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). W poÅ‚Ä…czeniu radiowym szkoÅ‚om pomagajÄ… lokalni krótkofalowcy.
Zapraszamy na strony programu:
http://www.arisspolska.info/ - polska strona programu
http://www.ariss-eu.org/ - europejska strona programu
http://www.ariss.org/ - gÅ‚ówna strona programu
Projekt ARISS w Salezie
Prywatne SalezjaÅ„skie Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…ce (Salez), a wraz z nim WrocÅ‚aw, doÅ‚Ä…czy do wÄ…skiego grona szkóÅ‚ oraz miast biorÄ…cych udziaÅ‚ w projekcie ARISS.
19 maja 2016r w bazie danych ARISS Salez pojawiÅ‚ siÄ™ na liÅ›cie kontaktów z numerem EU373.
O projekcie ARISS usÅ‚yszaÅ‚a w mediach nauczycielka biologii, dr Magdalena Szewczyk, namówiÅ‚a do wspóÅ‚pracy nauczycielkÄ™ fizyki, mgr AnnÄ™ Bukiewicz-Szul, która z kolei nawiÄ…zaÅ‚a wspóÅ‚pracÄ™ z DolnoÅ›lÄ…skim OddziaÅ‚em Terenowym PZK, w szczególnoÅ›ci jego prezesem i prezesem caÅ‚ego PZK Waldemarem Sznajderem (3Z6AEF). NiedÅ‚ugo potem powstaÅ‚ szkic projektu, program edukacyjny, który zostaÅ‚ wybrany spoÅ›ród wielu innych do realizacji w roku 2016/2017.
W ramach realizacji projektu ARISS, Liceum SalezjaÅ„skie wraz z PZK przygotowaÅ‚o mnóstwo aktywnoÅ›ci, m.in.: warsztaty astrofizyczne, krótkofalarskie oraz fotograficzne; konkursy miÄ™dzyszkolne (kapsuÅ‚a ludzkoÅ›ci, fotograficzny, literacki), szereg wykÅ‚adów o tematyce astrofizycznej, radioamatorskiej; zajÄ™cia lekcyjne dedykowane, sprzężone z tematykÄ… projektu; obserwacje nieba; emisja filmów; wyjazd na KonferencjÄ™ ARISS i wiele innych atrakcji. Projekt częściowo bÄ™dzie siÄ™ pokrywaÅ‚ z innym, realizowanym przez Liceum SalezjaÅ„skie w ramach Erasmus Plus, dotyczÄ…cym wulkanów.
Pod koniec listopada 2016 r. planowana jest wielka, medialna uroczystość, na której podsumowane zostanÄ… etapy realizacji projektu, ale przede wszystkim nastÄ…pi spektakularne radiowe poÅ‚Ä…czenie z astronautÄ… przebywajÄ…cym na stacji ISS. Liceum SalezjaÅ„skie ubiega siÄ™ o poÅ‚Ä…czenie wraz ze strumieniem video, o tym czy jednak sie to uda, z uwagi na ograniczenia techniczne, dowiemy siÄ™ przed samym kontaktem z MiÄ™dzynarodowÄ… StacjÄ… KosmicznÄ….
Zaangażowani nauczyciele
ks. mgr Jerzy Babiak
Dyrektor Szkoły
mgr Anna Bukiewicz-Szul
Nauczycielka fizyki oraz informatyki
dr Magdalena Szewczyk
Nauczycielka biologii oraz przyrody
Polski ZwiÄ…zek Krótkofalowców
Dolnośląski Oddział Terenowy we Wrocławiu
W realizacji projektu pomagajÄ… nam wspaniali ludzie, czÅ‚onkowie Polskiego ZwiÄ…zku Krótkofalowców, w szczególnoÅ›ci:
-
Waldemar Sznajder (3Z6AEF) - Prezes PZK
-
Piotr Walas (SQ6VY) - wiceprezes OT PZK
-
WÅ‚odzimierz Tarnowski (SQ6NLN) - przewodniczÄ…cy klubu SP6ZWR, gÅ‚ówny operator ARISS w Salezie
Instytut Astronomiczny na Wydziale Fizyki
i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego
Realizacja wielu zadaÅ„, jak wykÅ‚ady oraz warsztaty astrofizyczne, możliwa jest dziÄ™ki wsparciu naukowców z Instytutu Astronomicznego, m.in.:
-
prof. dr hab. Michał Tomczak (Dyrektor)
-
prof. Paweł Rudawy
-
dr Milena Ratajczak
-
dr Zbigniew Kołaczkowski
MikroGRANTY ESK 2016
Bardzo ważnym dla nas partnerem jest ESK WrocÅ‚aw 2016 w ramach programu MikroGRANTY. DziÄ™ki tej wspóÅ‚pracy dotrzemy do wiÄ™kszej iloÅ›ci WrocÅ‚awian, zagwarantujemy bezpÅ‚atny udziaÅ‚ we wszystkich wydarzeniach oraz zapewnimy wspaniaÅ‚e nagrody w ogÅ‚oszonych przez nas konkursach.